Haberler - Aktiviteler

BERKSAV - Bergama Kültür ve Sanat Vakfı

 • 41
  26.05.2011

  BERGAMA M.Y.O TASARIM KULÜBÜ , BAHAR ŞENLİKLERİNE “BERGAMA DEFİLESİ” İLE RENK KATTI.

  Bergama Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim gören öğrencilerden oluşan Tasarım Kulübü Üyeleri 18 Mayıs 2011 tarihinde Ege Üniversitesi’nde düzenlenen bahar şenliklerine katıldılar.

  Bergama M.Y.O Öğretim Görevlisi Gülseren Özel’in önderliğinde Tasarım kulübü öğrencileri, öğrenim gördükleri Bergama Kentinin tarihi ve kültürel değerlerinden etkilenerek, tasarladıkları giysileri sundular. Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın katkıları ile gerçekleşen “Bergama Defilesi” izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

  Tasarım kulübü öğrencileri Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın Halk Oyunları kostümleri ile hazırladıkları yöresel oyunlarını sundular.

 • 37
  14.04.2011

  ULUSLARARASI BERGAMA SEMPOZYUMU BAŞARI İLE TAMAMLANDI.

  07-11 Nisan 2011 tarihleri arasında Ege Üniversitesi ve Bergama Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Uluslar arası Bergama Sempozyumu” başarı ile tamamlandı.

  Üç gün yoğun geçen bir programla, Yurt içi ve yurt dışından gelen akademisyenler, Bergama’nın tarihten turizme,tıptan eczacılığa,sosyal ve siyasi alanlara kadar pek çok konuda 70’e yakın bildiri ile kentimizin sahip olduğu değerleri bir kez daha hatırlattılar.

  Vakfımız’ın ,Sempozyum düzenleme kurulunda olması nedeni ile Berksav’ı çok sayıda katılımcı ziyaret etti. Emekli Tarih Öğretmeni Eyüp Eriş,Necati Karaçoban,EBSO Meclis Üyesi Enver Olgunsoy,Ecz.Gülnur Güçlü ,Eczacılar Odası yayın kurulu üyeleri Vakfımızı ziyaret ettiler.

  Bildiri sunan Yrd.Doç.Dr.Yüksel Güngör , Prof.Dr.Ersin Doğer, Prof.Dr.Mehmet Tuncer ve Dr.Önder Altuğ’a Vakfımız’ı ziyaretleri anısına Yön.Kur. Başkanı Dr.İnsaf Fidan tarafından Bergama parşömenden hazırlanan birer plaket takdim edildi.

 • 36
  23.09.2010

  Dr.HASAN ERGÜL BAŞARI ÖDÜL TÖRENİ YUSUF PERİN ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİNDE GERÇEKLEŞTİ.

  Berksav’ın onur üyesi Dr.Hasan Ergül’ün vasiyeti doğrultusunda her yıl üniversite sınavlarında 4 dalda en yüksek başarı puanı alan öğrencilere verilen “Başarı ödülü” bu yıl Yusuf Kemallettin Perin Anadolu Öğretmen Lisesinde yapılan törenle gerçekleşti.

  Milli Eğitim Şube Müdürü Haluk Demirağ, Berksav Başkanı Dr.İnsaf Fidan, yönetim kurulu üyeleri, Ali İhsan Süter, Macit Gönlügür, Mustafa Pulcu, Mustafa Durmaz ‘ın okul Müdürleri Nuri Çiftçi ve Fikret Ali Parlas ile okul aile birliği üyelerinin, öğretmenler , öğrenciler ve basın mensuplarının katıldığı törende başarı ödülleri takdim edildi.

  Berksav Başkanı Dr.İnsaf Fidan konuşmasında; çalışmaları ve faaliyet alanları hakkında bilgi vererek; Dr.Hasan Ergül’ün sağlığında verdiği başarı ödüllerinin vasiyeti doğrultusunda geleneksel hale geldiğini ve üniversite öğrencilerine burs verildiğini bildirdi.

  Matematik Fen Dalında Jale Öz, Yabancı Dil alanında İrem Bekar,Türkçe-Sosyal alanda İrem Korkmaz,Türkçe-Matematik alanında Fatma Yelda Yelmen ‘e cumhuriyet altını ve başarı belgeleri Berksav Başkanı Dr.İnsaf Fidan ,Şube Müdürü Haluk Demirağ,Okul Müdürleri Nuri Çiftçi ve önceki Müdürleri Fikret Ali Parlas tarafından takdim edildi.

  Törende Okul Müdürü Nuri Çiftçi Berksav Başkanı Dr.İnsaf Fidan'a çiçek takdim ederek teşekkür etti.

 • 35
  22.09.2010

  2010 YILI SANAT ÖDÜLÜ AKŞİT TEDİK'E TAKDİM EDİLDİ.

  BERKSAV 2010 "Sanat Ödülü" Berksav'ın kurucu üyelerinden Sayın Akşit Tedik'e takdim edildi. Meslek hayatının yanı sıra Bergama'nın sanat hayatına da büyük katkılar bırakan Akşit Bey ödülünü Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'ten alırken mutluluğunu dile getirdi. Programda Sayın Tedik'in TRT arşivinde bulunan "Döktüğün Gözyaşı Ne" adlı bestesi davetlilere kendisi tarafından seslendirildi.

 • 34
  22.09.2010

  2010 YILI KÜLTÜR ÖDÜLÜ MEVHİBE OFLAZ'A TAKDİM EDİLDİ.

  Berksav'ın 2010 yılı "Kültür ödülü" Bergama'yı Sevenler Turizm Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Sayın Mevhibe Oflaz'a İlçe kaymakamı Sayın Ahmet Ertan Yücel tarafından takdim edildi.Kaymakam Sn.Ahmet Ertan Yücel'in konuşmasında Sayın Oflaz'ı tebrik ederken,Bergama Kültür Sanat Vakfı kurucu ve yöneticilerine yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

  Kültür Ödülü Sahibi Sayın Mevhibe Oflaz, konuşmasında BERKSAV'a teşekkür ederek,bu ödülü İstanbul'da yaşayan Bergamalı hemşehrileri adına aldığını ifade etti.Bergama tarihi ve turizmini canlandırmayı misyon edinen Mevhibe Hanım, Kale Mahallesindeki tarihi bir evi restore ettirip, butik otel olarak ekim ayında hizmete açacağı bilgisini verdi.Hera Hotel ile Bergama'ya olan gönül borcunu biraz da olsa ödeyeceğini ifade etti.

 • 27
  20.09.2010

  BERGAMA BELLETEN-18 "BERGAMALI LOKMAN HEKİM GALENOS" ADLI ESER OKURLARIYLA BULUŞTU.

  Berksav'ın düzenli olarak yılda bir kez yayınladığı Bergama Belleten'in 18.’inci sayısı olan “ Bergamalı Lokman Hekim Galenos” kitabın tanıtımı proje sorumlusu ,BERKSAV yönetim kurulu üyesi Mustafa Durmaz tarafından yapıldı. “Kim bu Galenos?” başlığı ile Bergamalı hekim Galen’i şu sözlerle ifade etti.

  “Pek çok Bergamalı bu gün bu soruyu soruyorsa BERKSAV buna duyarsız kalamazdı. Eyüp Eriş, Dr. Önder Altuğ, Necati Karaçoban Dr. Tanju Çelik, Sefa Taşkın, Mustafa Durmaz olarak biz de duyarsız kalamazdık. Galenos, ihmal ettiğimiz bir hemşehrimiz, Bergamalı hemşehrimiz için yapılan bu çalışma bir başlangıç, İzmir Expo’da kendini tanıtırken Galenos’u anlatmak zorunda kalıyorsa Bergama Galenos’a değer verdikçe, Bergama gerçek değerini bulacaktır. Galenos; Eczacılığın, fizyolojinin, spor hekimliğinin babasıdır. Galenik Farması bu gün eczacılık ana bilim dalıdır. Galenik Farması kürsüsü dünyada ki bütün eczacılık fakültelerinde bu gün mevcuttur. Bu ünlü hemşehrimize Bergamalıların Asklepion’a çıkan caddenin adına Galenos Caddesi adı verilmesi ne kadar önemli ise bu Belleten de o kadar önemli bir adımdır. Hangi kurum yapacaksa ne şekilde yapılacaksa yapılsın tarihi kumlar altına gömdüğümüz günlerde Bergama’ya GALEN heykeli dikilmelidir. Bu ekini bir araya getiren öğretmenimiz Eyüp Eriş’e huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Eser yayına verildiği sırada hocamız, bir rahatsızlık geçirdi. İçine doğmuş olacak ki hocamızın kitabın girişi için yazdığı şiir gerçek oldu ve hastalandı. Bir kez daha kendisine şahsım ve ekibimiz adına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Eyüp Hoca’mızın bize yüklediği misyonla çok daha fazla çalışmak araştırma yapmak zorundayız. Kitap baskıya hazırlandığı zamanda bile bulduğumuz yeni kaynaklar bizi oldukça heyecanlandırdı. Yani bu çalışma bitmedi. Hekim Galenos ile ilgili kitabın devamını getirerek Bergama adını Hekim Galen ile tüm dünyaya duyurmak istiyoruz.” Dedi. Sayın Mustafa Durmaz’a 2007–2009 yıllarında vakıf başkanlığı görevi süresince yapmış olduğu başarılı çalışmalarından dolayı BERKSAV Başkanı İnsaf Fidan tarafından plaket takdim edildi.

 • 24
  16.09.2010

  BERGAMA KÜLTÜR VE SANAT VAKFI'NIN 21.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

  Bergama'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88.yıldönümü aynı zamanda Bergama Kültür ve Sanat Vakfı'nın kuruluş yıldönümü olan 14 Eylül günü geleneksel olarak düzenlenen "Kültür ve Sanat Gecesi" ile kutlandı.

  Yönetim Kurulu Başkanı Dr.İnsaf Fidan yaptığı açılış konuşmasında BERKSAV'ın faaliyet ve hizmetlerinden bahsederek Vakfın kurucu üyelerine,ebediyete intikal ederek aramızdan ayrılan üyelerimiz Dr.Hasan Ergül ve eşi Meliha Ergül, Rıza Aytekin Tanol, Dr.Sami Altan, Kaya Alp Ergen ve Naci Uslu’yu rahmetle anıyoruz.Bu gecede Dr.Hasan Ergül’ü anmak amacıyla fotoğraf sergisi ve sunumu hazırlayan Bergama M.Y.O. öğretim görevlisi Sn.Gülseren Özel’e teşekkür ediyorum.dedi.

  Konuşmasında ayrıca Yüksek öğrenimde okuyan Vakıf Burs yönetmeliğimize uygun 40 öğrenciye karşılıksız burs yardımı sürdüğünü belirterek 2009-2010 öğretim yılında Burs havuz hesabımıza katkıda bulunan Sayın Melih Kahraman, Sn. Mustafa Pulcu, Sn.Yelda Meteoğlu, Sn.Mustafa Bağcı, Sn. Mehmet Ulaş’a, Sn. Özgür Yıldız ve Sn.Durdunaz Delen’e ve 40 öğrencimiz dışında uzun yıllardır burs veren Sn.Vecihi Başar, Sn. NuriSönmezer’e ve Sn.Bilgi Sönmezer’e ayrıca teşekkür etti.

  Vakfımız bünyesinde oluşturulan Kent arşivi zenginleştirme çalışmaları sürüdüğünü ifade ederek; arşivin araştırmacılara kaynak olmaya başladığını belirtti. Arşivin oluşturulmasında yoğun emek sarf eden Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Mustafa Durmaz’a teşekkür etti. 5 yılı aşkın zamandır BERKSAV Tiyatro Topluluğu'nun amatör ruh, üstün özveri ile çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek ;"Berksav Tiyatro Topluluğu Bergama’da ve çevre ilçelerde sahne alarak ilçemizi ve Vakfımızı tanıtmaktadır. Vakıf olarak daha iyi koşullarda çalışabilmeleri için yeni bir salon oluşturma gayreti içindeyiz." dedi.

 • 23
  20.10.2009

  2009 YILI SANAT ÖDÜLÜ KARİKATÜRİST ERAY ÖZBEK'E TAKDİM EDİLDİ.

  1960 yıllardan günümüze dek Zübük,Gün,Akbaba,Diyojen,7 gün,İzmir Life gibi pek çok dergi ve gazetede karikatürleri yayınlanan ve yurt dışında 32 ülkede karma albümleri sergilenen karikatür sanatçısı Sayın Eray Özbek'e sanat ödülü Bergama Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gönenç tarafından takdim edildi.

 • 22
  20.10.2009

  2009 YILI KÜLTÜR ÖDÜLÜ PROF.DR.BİRGÜL AYMAN GÜLER'E TAKDİM EDİLDİ.

  Bergama Kültür ve Sanat Vakfı'nın Bergama'da doğmuş,Bergama'da yetişmiş ve Bergama'ya hizmet eden kişilere sunduğu kültür ödülü bu yıl Prof.Dr.Birgül Ayman Güler'e takdim edildi.

  Berksav'ın kurucu başkanı Sayın Gürbüz Bağana'nın sunduğu ödül töreninde Prof.Dr.Birgül Ayman Gülere'e;yine Vakfın kurucu üyelerinden Sayın Efdal Önder ödülünü takdim etti.Yargıtay Onursal Başsavcısı Sayın Sabih Kanadoğlu'nun da katılımıyla onur verdiği gecede bir konuşma yaparak Berksav'ın Bergama'daki üstlendiği misyondan dolayı yönetici ve üyelerine teşekkür etti.

 • 21
  20.10.2009

  BERGAMA KÜLTÜR VE SANAT VAKFI 21. YILDÖNÜMÜNÜ COŞKUYLA KUTLADI.

  14 Eylül 1989 yılında kurulan Berksav her yıl geleneksel olarak düzenlediği Kültür Sanat gecesi bu yıl Berksoy Otel'de seçkin davetliler ve vakıf üyelerinin katılımıyla kutlandı.

  Berksav Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Durmaz yaptığı açılış konuşmasında 2 yıllık görev süresindeki yapılan çalışmalarından söz ederek bu dönemde yayınlanan Bergama Belleten'in 17.sayısı "Bergama Söylenceleri" adlı eserin yazarı sayın Eyüp Eriş'e plaket takdim etti.