Haberler - Aktiviteler

BERKSAV - Bergama Kültür ve Sanat Vakfı

 • 88
  12.10.2018

  BERKSAV GEÇMİŞ DÖNEM BAŞKANINA HİZMET ÖDÜLÜ TAKDİMİ

  BERKSAV’ın 29.yıldönümü Kültür Sanat Ödül Töreni gecesinde geleneksel olarak verilen Hizmet Ödülü 2015-2017 yılları arasında BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi yapan Mustafa Demirel’e dönem başkanı Muhammet Muammer Esen tarafından takdim edildi. Mustafa Demirel ödülünü alırken yaptığı konuşmasında ,görev yaptığı dönemde yönetim kurulu üyelerine ve faaliyetleri destekleyen Vakıf üyelerine teşekkür etti.

 • 87
  27.10.2016

  GEÇMİŞ DÖNEM BAŞKANI VE BELEDİYE BAŞKANINA ÖZEL ÖDÜL TAKDİMİ

  BERKSAV’ın 27.yıldönümü Kültür Sanat Ödül Töreni gecesinde geleneksel olarak verilen Hizmet Ödülü 2013-2015 yılları arasında BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi yapan Murat Tanol’a dönem Mustafa Demirel tarafından takdim edildi. Murat Tanol ödülünü alırken yaptığı konuşmasında “Kültürün medeniyetin beşiği olduğu bu şehirde doğup büyümenin ve bir bireyi olmanın gururu mutluluğu içindeyim. Geçmişin izlerini taşıya taşıya geldiğimiz bu yolculukta sevgiyi ve kültürü harmanladık ama herşeyin ötesinde bir Bergama gerçeğini ve Bergama sevgisinin peşinden koşmayı, ve yarınlara taşımayı ilke edindik.Bu ödülü bugünlere gelmemi sağlayan gerçek Bergama sevdalısı rahmet babam Rıza Tanol adına alıyorum.”dedi.

  BERKSAV ÖZEL ÖDÜLÜ BELEDİYE BAŞKANI MEHMET GÖNENÇ’E VERİLDİ

  BERKSAV Özel Ödülü Bergama’ya Kültür Merkezi (BerKM) kazandırdığı için Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e verildi. Başkan Gönenç ödülünü BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demirel’in elinden aldı. Başkan Gönenç ödül almaktan duyduğu onur ve mutluluğu ifade ederken “ Hepimizin ortak bir aşkı var o da Bergama. Benim için yaşamımın en anlamlı projelerinden birisi oldu, benim için bir onur kaynağı oldu. Bergama Kültür Merkezi. Bergama Belediyesi olarak Kültür Merkezinde neler yapabileceğimiz, nasıl daha işlevsel hale getirebiliriz konusunda derdimiz olmayacak çünkü Bergama’nın gerçekten çok sağlam bir kültür ve sanat damarı var. Bu kentte yetişmiş ve bugün hala bu kentte yaşamını sürdüren ya da bugün yaşamını diğer şehirlerde sürdüren çok önemli Bergamalı isimler var ve yerelde de bugün hala sanat üretimi devam ediyor. O nedenle biz Bergamalı sanatçılar, bu kentin bağrından yetişen Bergama’da Bergamalılar ile buluşturmaya gayret edeceğiz. Bergama Kültür merkezi bir Belediye projesi, Kültür merkezini Bergama Belediyesi çalışmaları ile Bergamalılar ile buluştu ama bundan sonra artık Bergama Kültür merkezi Bergamalıların. Burayı sürdürecek, yaşatacak can ve omuz verecek olan Bergamalılar olacak. Ben bu güzel ve anlamlı ödül için bir kez daha BERKSAV’a teşekkür ediyorum” dedi.

 • 80
  26.10.2016

  2016 YILI BERKSAV KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ DÜZENLENEN TÖRENLE SAHİPLERİNİ BULDU.

  Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın kuruluşunun 27.yıldönümü nedeni ile düzenlenen ve geleneksel olarak Bergama’nın kültürüne ve sanatına hizmet etmiş kişilere verdiği kültür ve sanat ödül töreni 21 Ekim 2016 günü La bella Otel’de gerçekleşti. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Belediye Başkan Yardımcıları Ümit Atlam, Ali Kahyaoğlu, BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demirel ve Yönetim Kurulu Üyeleri Kemal Ergen, Yüksel Altuğ, Nihat Özçoban, Belediye Meclis Üyesi aynı zamanda BERKSAV eski Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tanol, Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği Başkanı ve BERKSAV Yönetim kurulu üyesi Gökhan Gönlügür, BERKSAV üyeleri ,Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği üyeleri ve davetliler katıldılar.

  Ödül Töreninde BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demirel yaptığı konuşmasında BERKSAV'ın Bergama’da bulunan her türlü kültür mirasına sahip çıkmayı ilke edindiğini Bergama’nın tanıtımına katkı sağlayacak her türlü materyali desteklediklerini ifade ederek, faaliyetlerini kısaca aktardı.

  Gecede Kültür Ödülü Bergama Folkloruna yapmış olduğu katkılar nedeniyle Volkan Timurşah'a, Sanat Ödülü ise Bergamalı Şair-Yazar Halim Yazıcı’ya verildi. Kültür Ödülü Sahibi Volkan Timurşah'a ödülünü BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa DEMİREL takdim etti. Volkan Timurşah ödül almaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek “ Yaşamımda bugüne kadar birçok ödül aldım. Ama en anlamlısı bu gece BERKSAV’ın bana layık gördüğü bu ödül oldu. Çünkü Bergama çocukluğumdan beri benim için bir tutku oldu. Bergama’da dolu dolu dostluklarım oldu. Bugüne kadar dans eğitimi verdiğim tüm öğrencilerimi Bergama’ya getirip onların da Bergama’yı görmeleri ve tanımaları için elimden geleni yaptım. Bergama benim için çok özel ve anlamlı bir kent. Bana bu ödülü layık gördüğünüz için başta BERKSAV’ın Yönetim Kurulu olmak üzere herkese sonsuz teşekkür ediyorum “ dedi.

  BERKSAV 2016 yılı Sanat Ödülü sahibi Şair –Yazar Halim Yazıcı ödülünü Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç takdim etti. Halim Yazıcı doğduğu topraklarda Bergama’da böylesi güzel ve anlamlı ödülü almaktan dolayı duyduğu mutluğu ifade ederek “ Bir çocuk kadar heyecanlıyım. Bu kadar anlamlı ve özel ödülü çok sevdiğim Belediye Başkanım Mehmet Gönenç’in elinden almak beni ayrıca onurlandırdı. Ben bu ödülümü Babam Mustafa Yazıcıya, annem Semahat Yazıcı’ya ve eşim Azime Akbaş Yazıcı’ya armağan etmek istiyorum “dedi. Ayrıca Halim Yazıcı yazmış olduğu tüm şiir kitaplarının telif haklarını BERKSAV’a bağışladığını açıkladı.

 • 77
  23.05.2016

  BERKSAV II.ARASTA GÜNLERİ ŞİİR VE FASIL DİNLETİSİ BU YIL DA COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ.

  Bergama Kültür Sanat Vakfı (BERKSAV) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen BERKSAV Arasta Günleri onlarca sanatseverİ bir araya getirdi. Kültürel ve tarihi mirasa sahip çıkmak, korumak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen BERKSAV Arasta Günleri, bu yılda coşkuyla gerçekleştirildi. Etkinlik, ünlü şairlerin kaleme aldığı şiirlerin Berksav Tiyatro Toplululğu oyuncuları tarafından okundu. Şiirlerin okunmasına Macit Gönlügür de ud ile eşlik etti.

  Programın ikinci bölümünde ise. Ud ‘da Türk Sanat Müziğine yıllarını vermiş, aynı zamanda Bergama Belediyesi konservatuar kurucularından Sn. Macit Gönlügür , Klarnette, TRT sanatçısı Altan Gözetlik, Kanun’da İzmir Devlet Türk Musikisi Konservatuarı mezunu kanun sanatçısı Ali İDUĞ, Ritm sazda TRT sanatçısı Seyhun Çelik ve Solistler Pınar Serdaroğlu Çaylı, Ayça Gönlügür İduğ, Mustafa Pulcu ve Muammer Esenden oluşan “Bizbize fasıl grubu” Kürdili-i Hicazkar faslından çok değerli bestekarların şarkılarını seslendirdiler.

  Etkinliğin sonunda sahneye çıkan Bergama Kültür Sanat Vakfı (BERKSAV) Başkanı Mustafa Demirel, etkinlikte sahne alan tüm sanatçılara çiçek takdim etti. Demirel yaptığı konuşmada, "Yoğun yağmura rağmen bizlere destek veren Bergamalı sanatseverlere teşekkür ediyorum. BERKSAV olarak Bergama’nın kültür ve sanatına olan katkımız her geçen gün artarak devam edecektir” dedi. Etkinliğe, Bergama İlçe Kaymakamı Osman Canatan, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demirel, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Kahyaoğlu, Ümit Atlam, belediye meclis üyesi Murat Tanol, İlçe Milli eğitim Müdürü Nuri Kiraz ile sanata gönül vermiş çok sayıda Bergamalı katıldı.

 • 76
  12.11.2015

  BERGAMA KÜLTÜR SANAT VAKFI KÜLTÜR SANAT ÖDÜLLERİ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ(76)

  Bergama'nın kuruluş yıl dönümü nedeni ile düzenlediği 14 Eylül Kültür Sanat gecesinin bu yıl ülkemizde yaşanan terör olayları nedeni ertelenmesi nedeni ile 26. yıl dönümü kutlaması Kültür sanat ödül töreni Berksav'ın genel kurul tarihi olan 06 kasım tarihinde gerçekleşti.

  Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, eşi Meltem Gönenç, Başkan Yardımcısı Ümit Atlam, Belediye Meclis Üyeleri, eski Belediye Başkanlarından Yakup Kaşarcıoğlu, Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, BERKSAV'a geçmişten günümüze katkı koyan yönetici ve üyeleri katıldılar.

  Gecenin açılış konuşmasını yapan BERKSAV Başkanı Murat Tanol; "Bergama Kültürünün, Bergama sevgisinin, Bergama ülküsünün yaşanıp, yaşatılacağı daha nice günlerde beraber olmak tek dileğimizdir." dedi. Konuşmanın ardından geçmişten günümüze fotoğraflarla BERKSAV belgeselinin gösterimi yapıldı. Gecede Kültür Ödülü Parşömen Sanatçısı İsmail Araç'a, Sanat Ödülü ise Bergamalı ünlü klarnetçi Altan Gözetlik'e verildi. Ödül törenine katılamayan İsmail Acar'ın ödülünü kendisine iletmek üzere BERKSAV eski Başkanı Macit Gönlügür'e verildi.

  Daha sonra gecenin önemine ilişkin bir konuşma yapan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; "Bu akşam sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum. Biraz önce hep birlikte bir slayt gösterisi izledik. 1935 - 40'lardan başlayan görüntüleri izlerken eminim hepimiz aynı şeyi düşündük. Biz ne kadar özel ve olağanüstü bir kentte yaşıyoruz. Bu özel ve olağanüstü kentin sadece antik dönem harabeleri, sadece anıtsal yapıları değil, onun kültürünü, onun birikimini taşıyan, yazan, üreten, kayda geçiren çok değerli insan hazinelerimiz de var. Böyle bir kentte yaşıyor olmanın gururunu tabii ki hep birlikte yaşıyoruz. Ama bunun bize getirdiği bir sorumlulukta var. Bu kültürü benimsemek, sahip çıkmak, yaşatmak, bizden sonraki kuşaklara aktarabilmek gibi çok önemli bir sorumluluğu omuzlarımızda taşıyoruz. Bu sorumluluğu belki de en iyi yerine getiren kurumlardan birisi BERKSAV. Tabii bu sorumluluğu yerine getiren çok başka kurumlarımız da var. Ben hepsine bunun için teşekkür ediyorum. Bundan sonra da bu kültürel birikimi, bu topraklarda hiç eksiltmeden, azaltmadan, Bergama'yı geçmişe yakışır bir geleceğe taşımak hepimizin görevi olacaktır. Bu güzel akşam için herkese tekrar teşekkür ediyorum." dedi.

 • 75
  12.09.2014

  78.BERGAMA KERMESİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN BERKSAV TİYATRO TOPLULUĞU OYUNCULARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.

  Bergama Kültür ve Sanat Vakfı Tiyatro Topluluğu’nun 78.Bergama kermesi etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği “Makara Yumak” ve Pandomim Gösterimi” izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

  09 Eylül Salı günü Berksav Oda Tiyatrosu’nda Pandomim Sanatçısı Fatma Dereli’nin gösterimi ile başlayan oyun aynı topluluğun oyuncuları olan Berksav Tiyatro Topluluğu oyuncuları Emre Gülaydın ,Kübra Etiz ,Ece Katı ,Efkan Gülener,Erdem Avcı ,Alptuğ Aşık, Hilal Gül, İlke Yasa, Fatih Döner (Doğaçlamatör), (Teknik kadro ),Taha Kırlar, Berke Gülaydın ‘dan oluşan Kemal Kırlar’ın yönetmenliğinde hazırlanan doğaçlama performanslar izleyicilerden büyük alkış aldı.

  Oyunun sonunda Bergama Belediyesi Meclis Üyesi Eyüp Zeytinci tarafından Oyunculara plaket takdim edildi. Ayrıca Berksav Yön.Kurulu Üyesi Macit Gönlügür,Yön.Kurulu Üyesi Ali ihsan Süter ve Geçmiş dönem Belediye Başkanı ve 19.Dönem İzmir milletvekili Ahmet Süter tarafından oyunculara çiçek takdim edildi.

 • 74
  12.09.2014

  78.BERGAMA KERMESİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN 3.BERKSAV SATRANÇ TURNUVASI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ.

  78. Uluslararası Bergama Kermesi etkinliklerin kapsamında bu yıl üçüncüsü düzenlenen Geleneksel Satranç Turnuvası bu yıl da yoğun ilgi gördü. Minikler, Mini Minikler ve Yıldızlar olmak üzere üç ayrı kategoride düzenlenen turnuvanın açılışını Berksav Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tanol yaparak katılımcılara başarılar diledi.

  Üç kategoride yapılan yarışmanın ödül törenine katılan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Miniklerin birincisi Kağan Sezer Atamer, Mini Miniklerin Birincisi Ekin Doruk Boza ve Yıldızların birincisi Abdullah Kocuklu’ya madalya ile birlikte Berksav’ın hediye satranç takımlarını takdim ederek ,tüm katılımcıları tebrik etti.

  Berksav Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tanol ve Berksav Yönetim Kurulu Üyesi Macit Gönlügür ve Halk Eğitim Müdürü Mustafa Tokatlı ise tüm katılımcılara madalya hediye etti. Berksav Başkanı Murat Tanol ,Satranç Turnuvasının düzenlenmesinde önemli katkısı olan Satranç Öğretmeni Burak Üstün ve Pınar Ulukan’a da teşekkür plaketi takdim etti.

  Törenin sonunda Berksav Başkanı Murat Tanol Berksav’ın Kültür Sanat Gecesine şehir dışında olması nedeni ile katılamayan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e kuruluşunun 25. yılı anısına Bergama’ya yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

 • 73
  12.09.2014

  BERKSAV KÜLTÜR SANAT GECESİNE KATILAN BAŞKANLARIN ÖDÜL TAKDİMİ

  Berksav'ın 25.yıldönümü nedeni ile düzenlenen Kültür Sanat Gecesi'ne davet edilen geçmiş Dönem Belediye Başkanları sırası ile 1973-1977 görev yapan AHMET SÜTER ,1977-1980 görev yapan RIFAT SERDAROĞLU, 1984-1989 görev yapan YAKUP KAŞARCIOĞLU ,2004-2009 görev yapan RAŞİT ÜRPER'e plaketleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tanol tarafından takdim edildi. Geçmiş dönem başkanlarından Sefa Taşkın ,Akif Ersezgin ve Dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç şehir dışında olmaları nedeni ile katılamadı .

 • 72
  12.09.2014

  BERKSAV 25.YILDÖNÜMÜNDE GEÇMİŞ DÖNEM BAŞKANI VE BELEDİYE BAŞKANLARINA ÖDÜL TAKDİMİ

  Bergama Kültür ve Sanat Vakfı geleneksel olarak geçmiş dönem Berksav başkanlarına görev bitiminden sonra gönüllü olarak yaptığı hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etmektedir. 2011-2013 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Ali İhsan Süter’e dönem başkanı Murat Tanol tarafından plaket takdim edildi. Berksav ‘ın kuruluşundan günümüze kadar yapılan çalışmaları ve Dönem başkanlarının etkinliklerini ve anılarını canlandıran fotoğraflardan oluşan sunum davetlileri duygulandırdı.

  Gecede ayrıca BERKSAV’IN 25.kuruluş yıldönümü anısına Bergama Belediye Başkanı olarak görev yapan Belediye Başkanlarına Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tanol tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

 • 71
  12.09.2014

  BERKSAV 2014 YILI KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNE TAKDİM EDİLDİ.

  Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın geleneksel olarak Bergama’nın kültürüne ve sanatına hizmet etmiş kişilere verdiği kültür ve sanat ödül töreni 25.kuruluş yıldönümü gecesinde gerçekleşti.

  2014 yılının Kültür Ödülü Bergama Unesco Dünya Mirası Alan Yönetimi Başkanlığı’na Berksav Yön.Kur.Bşk tarafından ,Sanat ödülü ise Bergamalı Müzisyen Umut Yasa’ya Berksav Yön.Kur.Üyesi Macit Gönlügür tarafından takdim edildi.

  Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tanol, ödül töreninde yaptığı konuşmasında bu yıl Kültür ve Sanat Ödüllerinin sahiplerinin belirlenmesindeki kriterleri şöyle açıkladı:

  KÜLTÜR ÖDÜLÜ / Unesco Dünya Mirası Alan Yönetimi Başkanlığı

  2014 döneminde Bergama’nın Unesco Dünya Mirası Listesine girmesini sağlayan BERGAMA BELEDİYESİ UNESCO DÜNYA MİRASI VE ALAN YÖNETİMİ BiRİMİ Kültür ödülünü almaya uygun görülmüştür diyerek; Yaşagül Ekinci ,Fatih Kurunaz,Bülent Türkmen ,Nesrin Ermiş ve Hatice Özdemir’den oluşan ekibin 2,5 yıl gibi kısa bir sürede gece-gündüz çalışarak bu önemli başarıya ulaştıklarını vurguladı.

  SANAT ÖDÜLÜ/Umut YASA

  “Bergama kültürünü müziği ile dünya ülkelerine tanıtıp yaydığı için Sanat Ödülü Umut Yasa’ya takdim edilmesi Yönetim Kurulumuzca uygun görülmüştür.. Umut Yasa’nın bestesi olan ve Bergama ovalarından esinlenerek yazılan '' Flying-Uçuyorum'' adlı şarkı Norveç'ten Japonya'ya, Amerika'dan Balkanlara kadar pek çok ülkeye, gerek radyolarda çalınmasıyla , gerek konserler vasıtasıyla Bergama'nın sesini ve ruhunu dünyalara ulaştırmıştır. “ dedi.