14
20.02.2008

BERGAMA BELLETEN 16.SAYISI “BERGAMA MÜZESİ CAM ESERLERİ” OKURLARIYLA BULUŞTU.

Bergama Kültür ve Sanat Vakfımız’ın süreli yayını Bergama Belleten 16.sayısında “Bergama Müzesi Cam Eserleri” adlı çalışmayı okurlarıyla buluşturdu.

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Binnur Gürler ve Araştırma Görevlisi Cenker Atilla tarafından hazırlanan eserde Bergama Müzesinde envantere alınmış 330 adet eserin 306 adeti; formlarına ve alt gruplarına göre tipolojik olarak tasnif edilmiştir.

17 Şubat 2009 Salı günü Bergama Müzesi’nde yapılan çok sayıda davetlinin katıldığı tanıtımda Bergama Müzesi Müdürü Adnan Sarıoğlu ve Cenker Atilla tarafından cam eserlerin üretim ve işleme teknikleri, cam sanatı ve tarihçesi hakkında bilgi verildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Durmaz konuşmasında; BERKSAV ’ın kültürel faaliyetlere katkısının süreceğini belirterek; davetlilerden bundan sonraki yıllarda yayınlanacak olan Belletenlerin konuları hakkında katkı ve fikir vermelerini istedi. Türkçe ve İngilize olarak hazırlanan kitabın İngilizce çevirisini yapan ancak basım aşamasında aramızdan ayrılan Dr. Mustafa Özerler’in anısına, eşi Dr.Gülpınar Özerler’e parşomenden hazırlanmış bir plaket takdim etti.

Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın Bergama’ya bir kültür hizmeti daha kazandırdığını ifade eden konuklar, Berksav Başkanı Mustafa Durmaz’a teşekkür ettiler.

Kitabın hazırlanmasındaki katkılarından dolayı Bergama Müzesi Müdürü Adnan Sarıoğlu’na ve kitabın yazarları Cenker Atila ve Binnur Gürler’e çalışmalarının anısına plaket takdim edildi.