67
6.11.2013

BERKSAV'IN 2013-2015 DÖNEMİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, İLK BASIN TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

01 KASIM 2013 tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurul Toplantısında seçilen Yönetim Kurulu Üyeleri ,Yönetim Kurulu toplantısında görev bölümü yaptıktan sonra ,Basın mensupları ile Berksav hakkında bilgi ve sohbet toplantısı düzenledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tanol konuşmasında ;

"Bergama’nın kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkma adına çıktığımız bu yolculukta Bergama Kültür ve Sanat Vakfı olarak , bizleri yalnız bırakmayarak bu tarihi mekan “Küplü Hamam”da düzenlemiş olduğumuz sohbet ve bilgilendirme toplantımıza hepiniz hoşgeldiniz. Toplantıya katılımınızdan dolayı şahsım ve yönetim kurulumuz adına hepinize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın 2013-2015 döneminde görev yapacak Yönetim Kurulu Üyelerini tanıtmak istiyorum: Murat TANOL, Macit GÖNLÜGÜR, Mustafa DEMİREL, Burak AKGÜN, Ali İhsan SÜTER, Mustafa PULCU, Muammer ESEN, Tüm Yönetim Kurulu üyelerimize 2013-2015 döneminde yapacağımız çalışmalar için şimdiden başarılar diliyorum. Toplantıya katılımınız için tekrar teşekkür ediyor; Bergama kültürünün , Bergama ülküsünün, Bergama sevgisinin yaşanıp yaşatılacağı nice güzel günlerde bir arada olmak dileği ile hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum." diyerek BERKSAV'ın amaç ve görevleri,sorumluluk alanlarından şöyle bahsetti.

13 Nisan 1934 tarihinde Ulu önder Atatürk’ün Bergama’ya geldiğinde önerdiği Kermes 1937 yılında rahmetli Osman Bayatlı öncülüğünde kurulan komisyon tarafından düzenlenmeye başlandı. Bu komite daha sonraki yıllarda Bergama’yı Sevenler ve Turizm Cemiyeti olarak dernekleşti.

1946 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile Kamu yararına çalışır vasfını kazanan ilk yerel Dernek oldu.

Bergama’nın tarihsel ve kültürel mirasına sahip çıkma adına ,çıkılan bu yolculukta 1989 yılına gelindiğinde ;Bergama’yı Sevenler Turizm Cemiyeti ,Atatürk Bulvarı üzerindeki gayrimenkulünü vakfederek Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurulmasına öncülük etti.

Bergama Kültür ve Sanat Vakfı ,Bergama Ticaret Odası ve 17 Kurucu üyenin nakdi yardımları ile (Gürbüz Bagana, Mustafa Pulcu, Macit Gönlügür ,Akşit Tedik, Rıza Aytekin Tanol, Nezih Öztüre ,Ali İhsan Süter, Erol Hamamcıoğlu,Vecihi Başar,Yusuf Akıncı ,Osman Döşemeci,Nihat Özçoban,Halit Ersezgin,Naci Uslu,Kaya Ergen,Efdal Önder,Yakup Kaşarcıoğlu ) birlikte 14 Eylül 1989 yılında kurulmuştur.

Bergama Kültür ve Sanat Vakfı Bergama Sevdalısı olan rahmetli Dr.Hasan Ergül ve eşi Meliha Ergül’ün mal varlığını vakfetmesiyle ekonomik olarak daha da güçlenerek ,çalışmalarını devam etmektedir. Kuruluşundan bugüne emeği geçen tüm Yönetim kurulu Başkanlarımıza ve üyelerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor,aramızdan ebediyete intikal etmiş olanları rahmet ve minnet duyguları ile anıyoruz. Ruhları şad olsun.

BERGAMA KÜLTÜR VE SANAT VAKFI’NIN AMAÇ, GÖREV VE SORUMLULUK ALANLARI

Vakfımız ilkeleri doğrultusunda kültür ve sanatın araştırılmasına , incelenmesine, öğrenilmesine ve öğretilmesine ,korunmasına ve kitlelere yayılmasına yönelik her türlü çalışmayı yapmaktadır. Berksav bu amaç ve görevlerini gerçekleştirmek için ;

*Bergama kökenli veya Bergama’da bulunan her türlü kültür mirasına sahip çıkmak ,

*Özellikle Folklorümüzü araştırmak , tanıtmak ,bu konu ile ilgili yarışmalar, gösteriler ,konferanslar ,düzenlemek ,düzenlenenlere katılmak ,

*Bergama’da , yurtiçinde ve yurt dışında düzenlenen fuar, konferans ,panel, sempozyumlara katılmaya gayret göstermekte ;Bergama’nı tanıtımına katkı sağlayan afiş, kitap, cd gibi materyalleri desteklemektedir.

Ayrıca zaman zaman Bergama’da arkeolojik, sosyal, tarihi konuları içeren konferanslar da düzenlemektedir. Aynı amaçla çalışan kamu tüzel kişilikleri (Yerel yönetimler, dernekler, odalar, vakıflar)ile işbirliği yapmaktadır.

*Bergama’nın arkeolojik sosyal, tarihi,s anatsal ,geleneksel değerleri ile ilgili konuları içeren kültürel yayınımız Bergama Belleten adlı kitabımız yayınlanmaktadır. Bu yeni dönemde 21.sayımız ile ilgili hazırlıklarımıza başlayacağız.

*Vakfımız; Bergamalı gençleri eğitim ve öğretimine katkıda bulunmak ve bu katkı ile oluşacak birikimi şehrimizi aktarmak amacı ile Burs Yönetmeliğimize uygun (Tıp,Eczacılık,Tarih,Sanat tarihi,Arkeoloji, Resim, Heykel,Müzik, Kütüphanecilik, Psikoloji vb.)40 üniversite öğrencisine burs vermektedir. Vakfımız bünyesinde bulunan burs havuzumuz hayırseverlerin bağışları ile desteklenmektedir. Bu dönemde de bu tür bağışların artması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.T üm hayırseverlerimize burs havuzumuza katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

*BERKSAV Tiyatro Topluluğumuz , Vakıf binamızda bulunan Oda Tiyatrosu’nda Genel Sanat Yönetmeni Kemal Kırlar öncülüğünde çalışmalarını yaparak 9 sezondur hazırladıkları tiyatro oyunları,şiir dinletilerini yıl içerisinde kendi salonumuzda Bergama Kermesi’nde ve civar ilçelerde katıldıkları festivallerde izleyicilerin beğenisine sunmaktadırlar.

*Çalışma salonlarımızda Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği bünyesinde Türk Halk Müziği Korosu ve halk oyunları çalışmaları devam etmektedir.

* Vakfımız kentimizin ve Bergama’da yaşayan insanların geçmişini, bugününü ve geleceğini ifade edecek malzemeleri objektif yaklaşarak toplamak, toplanan belgelere erişimi en uygun şartlarda sağlamak ve arşivlemek amacıyla çalışma salonlarımızdan birini Osman Bayatlı Kent Arşivine dönüştürerek Bergama’ ya ait ve Bergama hakkında yazılmış her türlü belge, kitap, fotoğraf ve araştırmayı arşivlemektedir.

* Bergama Kültür ve Sanat Vakfına ait web sitemiz bir kütüphane formatına dönüştürülerek, kültürel yayınımız Bergama Belletenlerin tamamı, Bergama’yı Sevenler Cemiyeti Yayınları, Osman Bayatlı’nın eserlerinin tamamı e-kitap şeklinde Bergama hakkında araştırma yapmak isteyenlerin, hizmetine sunulmuştur.

*Vakfımızın bugünlere gelmesinde maddi ve manevi çok büyük destekleri olan merhum Dr.Hasan Ergül ve Meliha Ergül’ün ölüm yıldönümlerinde merhumların hayrına yemek düzenlenerek ihtiyaç sahiplerine Belediyemizce dağıtılmaktadır. Dr.Hasan Ergül ve eşi Meliha Ergül’ün vasiyetleri doğrultusunda üniversite sınavlarında 4 dalda en yüksek başarı puanı alan öğrencilere törenle Başarı ödülleri ve cumhuriyet altını takdim edilmektedir. Sağlıklarında ikamet ettikleri evleri bir kız öğrenci konukevine dönüştürülerek Bergama Meslek Yüksekokulu’nda okuyan 16 kız öğrenciyi barındırmaktadır.

*Bergama’nın düşman işgalinden kurtuluşu ve Vakfımızın da kuruluş yıldönümü günü olan 14 Eylül tarihinde Vakfımız her yıl “Kültür ve Sanat Gecesi” düzenlemektedir. Bu gecenin diğer bir amacı da Bergama’nın kültürel ve sanatsal yaşamına katkıda bulunan kişilere “Kültür ve Sanat ödülleri” takdim ederek, onurlandırmaktır.

Yönetim Kurulu Başkanı Murat TANOL,Bergama'nın çok katmanlı kültürel yapısı ile ,tarih sanat ve bilimsel gelişmelere tanıklık eden ,dünya üzerindeki en önemli merkezlerden birisi olduğunu söyleyerek; tüm bu zenginlikleri ile Ülkemizin 2014 UNESCO Dünya Miras Listesi adayı olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bergama Kültür ve Sanat Vakfı'nın ,Bergama Belediyesi tarafından yürütülen bu çalışmaları önemseyerek desteklediğini ve Bergama Belediyesi tarafından oluşturulan Danışma Kurulu’nda yer aldığını belirtti.