Haberler - Aktiviteler

BERKSAV - Bergama Kültür ve Sanat Vakfı

 • 98
  12.01.2021

  BERGAMA’NIN SEVİLEN EDEBİYAT ÖĞRETMENİNİN ADI “EFDAL ÖNDER ŞİİR ÖDÜLÜ” İLE YAŞAYACAK

  Bergama Kültür ve Sanat Vakfı “BERKSAV”, 14 Eylül 1989 tarihinde, Bergama’da kültür ve sanatın araştırılması, incelenmesi, oluşturulması, öğrenilmesi, öğretilmesi, korunması ve kitlelere yayılması amacıyla kurulan bir sivil toplum kurumudur.

  Berksav, Vakıf Senedinde bulunan amaçlarını gerçekleştirmek adına yaptığı etkinliklerin yanında, Bergama’nın kültür ve sanat hayatına katkıda bulunan, yaptığı çalışmalarla iz bırakan kişilere her yıl takdim ettiği Kültür Sanat Ödülleri de kentimiz ve ülkemiz ölçeğinde saygın ödüller arasında anılmaktadır.

  Vakfımız Yönetim Kurulu, her yıl vermekte olduğu sözkonusu ödüllerin yanısıra, 2021 yılından itibaren kentimizin saygın edebiyat öğretmeni, Vakfımızın kurucu üyelerinden naif ve saygın kişiliği, şairliği, edebi yönü ile sevdiklerinin gönlünde iz bırakmış, öğrencilerine ışık olmuş ve tüm kütüphanesini Vakfımıza bağışlayan, merhum Edebiyat öğretmenimiz Efdal Önder’in edebi kişiliğini ve anısını yaşatmak amacıyla “Efdal Önder Şiir Ödülü” düzenlenmesine karar vermiştir.

  Ödül Seçici kurulu, Ramis DARA, Hüseyin PEKER, Turgay KANTÜRK, Halim YAZICI ve Muammer KARADAŞ‘tan oluşmaktadır.

  EFDAL ÖNDER ŞİİR ÖDÜLÜ KATILIM KOŞULLARI

  1. Adaylar daha önce ödül almamış, kitap halinde yayımlanmaya hazır bir dosya ile ödüle katılabilir.

  Dosya Word veya PDF formatında hazırlanmalıdır. (Times New Roman 12 punto)

  2. Dosyanın herhangi bir yerinde şairin kimliğine dair herhangi bir işaret (isim, rumuz vb.) bulunmamalıdır. Ayrı bir zarfın içine, katılımcının kimlik ve iletişim bilgilerini içeren ödüle katılım dilekçesi koyulmalı ve zarfın üzerine beş ya da altı harften oluşan bir rumuz yazılmalıdır. Dosyalar ve zarf aynı paket içinde yer almalıdır.

  3. Ödül tek bir dosyaya verilecektir. Seçici kurul, gerekli görmesi halinde “Seçici Kurul Özel Ödülü” de verebilir.

  4. Ödül alan dosya, Berksav Kültür Yayınları’nca yayınlanacaktır. Ödül alan dosyanın yayım hakkı BERKSAV’a ait olacak ve basımı gerçekleştirilen kitaptan eser sahibine telif olarak 100 adet verilecektir.

  5. Seçici kurul; Ramis Dara, Turgay Kantürk, Hüseyin Peker, Halim Yazıcı ve Muammer Karadaş’tan oluşmaktadır.

  6. Ödül, 1 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak olup, kazanan şair/şairlere ödülleri Vakfımızın “Kültür Sanat Ödülleri Gecesi” sırasında ödül sahibine takdim edilecek olup, tören tarihi daha sonra açıklanacaktır.

  7. Katılımcıların, altı adet dosyayı 1 Haziran 2021 Salı günü, saat;17;00’ye kadar kadar aşağıdaki adrese elden veya kargo ile ulaştırmaları gerekmektedir.

  8. Katılım koşullarına uymayan dosyalar ile ödüle son katılım tarihi olan 1 Haziran 2021 Salı gününden sonra ulaşan dosyalar ödül dışı tutulacaktır.

  “BERKSAV EFDAL ÖNDER ŞİİR ÖDÜLÜ” SEKRETERYASI

  Berna AVDAN: BERKSAV Müdürü

  Atatürk Bulvarı No:54 Bergama/İzmir

  0 533 457 67 83 – 0 232 631 35 91

  www.berksav.org info@berksav.org

 • 97
  29.09.2020

  BERKSAV KÜLTÜREL MİRAS VE EĞİTİM PROJELERİNİN TANITIMI YAPILDI.

  Mimar Sinan GSÜ Fakültesi-Ege Üniversitesi Bergama MYO-Bergama Belediyesi Alan Yönetimi Başkanlığı –Alman Arkeoloji Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan “Bergama Çok katmanlı Kültürel Peyzajı için kullanıcı dostu web tabanlı interaktif harita tasarımlı projeye Unesco dünya miras listesine alınan somut ve somut olmayan kültürel değerlerin bütüncül bir perspektif ile herkes için erişilebilir olması kentimizin tanıtımına önemli oranda katkı ve kolaylık sağlayacağı inancıyla projeye Vakfımız da paydaş olarak katıldı. İnteraktif Bergama Dijital Kültür Mirası Haritası Projesi Mimar Sinan GSÜ Öğretim Üyesi Gülce OKYAY, Gençlere Miras Bergama Projesi Yüksek Mimar Çiğdem USLU, Bergama Müze Kitleri Projesi Komet Kültür Sanat Projeleri Sergi Tasarım Danışmanı Sebla KUT, Pergamon Kazı Çalışmaları ise Yüksek Mimar Seçil Tezer ALTAY tarafından konuklarımıza tanıtıldı.

  Kültür ve Sanat Ödülleri’nin takdim edilmesinden sonra ise projelerin hazırlanmasında emeği geçenlere plaketleri;
  Ege Üniversitesi Bergama MYO Öğretim Üyesi Emre ATABERK’e Yönetim Kurulu Üyemiz Muzaffer ÖZARUN, Bergama Belediyesi UNESCO Birimi’nde görev yapan Sanat Tarihçisi Hatice ÖZDEMİR’e önceki dönem başkanlarımızdan Ali İhsan SÜTER, Gülce OKYAY’a Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret ÜRPER, Çiğdem USLU’ya kurucu üyelerimizden Nezih ÖZTÜRE, Sebla KUT’a İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri KİRAZ, Seçil Tezer ALTAY’a Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği Başkanı Yüksel ALTUĞ, Mehmet Osman ÇETİNER’e Vakfımızın Genel Müdürü Berna AVDAN tarafından takdim edilmiştir.

  Gitarist Anıl Uyanık ve çellist Selo Celil’in yorumladığı ezgilerin renk kattığı 2020 Yılı BERKSAV Kültür ve Sanat Ödülleri Töreni bilişim uzmanı ve yapımcı Nuri YILDIRIM’ın “Barışta ve Savaşta Kültürün Sürekliliği” konuşmasıyla sona erdi. Nuri Yıldırım’ın plaketini BERKSAV yönetim kurulu üyemiz Levent Akçay takdim etti.

 • 96
  29.09.2020

  BERKSAV GEÇMİŞ DÖNEM BAŞKANINA HİZMET ÖDÜLÜ TAKDİMİ

  BERKSAV’ın 31.yıldönümü Kültür Sanat Ödül Töreni’nde geleneksel olarak verilen Hizmet Ödülü 2017-2019 yılları arasında BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi yapan Muhammet Muammer Esen’e ,Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Gönlügür tarafından takdim edildi.

 • 95
  29.09.2020

  2020 YILI SANAT ÖDÜLÜ

  Karl Kases’in yönettiği Alia A Bosniac Rhapsody, Uğur Yücel’in filme aldığı Ejder Kapanı filmlerinin özgün senaryolarını ve 2019 yılının gişede en çok seyredilen, Amerikan ve Fransız Netflixlerinde de 1 numaraya kadar yükselen bir Güney Kore sineması uyarlaması olan 7. Koğuştaki Mucize filminin yerli senaryosunu kaleme alan, önümüzdeki dönemde tüm dünyada aynı anda vizyona girmesi planlanan uluslararası bir film projesinin de özgün senaryosuna imza atan senarist Kubilay TAT, Yönetim Kurulumuzca Sanat Ödülü’ne layık görülmüştür.

  Sanat Ödülü, senarist Kubilay TAT’a, Belediye Başkanı Sayın Hakan KOŞTU tarafından takdim edildi.

 • 94
  29.09.2020

  2020 YILI KÜLTÜR ÖDÜLÜ

  Ülkemizin kültür envanterinin oluşturulmasını amaçlayan TÜBA-TÜKSEK Projeleri kapsamında 2003 yılı itibariyle proje yöneticisi olduğu Bergama Kentsel Kültür Envanteri Projesi ile başlayıp sürdürdüğü araştırma, belgeleme, koruma ve eğitim çalışmaları nedeniyle 2020 Yılı Kültür Ödülü’ne Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Restorasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demet BİNAN, Yönetim Kurulumuzca Kültür ödülüne layık görülmüştür.
  2020 yılının Kültür Ödülü, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü Restorasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demet BİNAN’a; Kurucu Başkanımız Sayın Gürbüz Bağana tarafından takdim edildi.

 • 93
  29.09.2020

  BERKSAV KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU.

  Vakfımızın kuruluşundan günümüze kadar düzenli olarak takdim edilen Kültür ve Sanat Ödül Töreni BERKSAV’ın 31. kuruluş yıldönümü gecesinde gerçekleşti.

  Törene Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Belediye Meclis üyeleri, Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN ve Doç. Dr. Semiha ŞAHİN, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun BAYKAL, Ege Üniversitesi Bergama MYO Müdür Yardımcısı Levent TÜRKLER, Yüksekokul Sekreteri Akif GÖLDAŞ, Ayvalık Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Yaşar AKSOY, BERKSAV Başkanı Gökhan GÖNLÜGÜR, Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği Başkanı Yüksel ALTUĞ, Kurucu Başkanımız Gürbüz BAĞANA, müzisyen, bestekâr Cengiz ONURAL önceki dönem başkanlarımız, siyasî parti temsilcileri, yönetim kurulu üyelerimiz, akademisyen ve uzmanlar, basın mensupları, STK temsilcileri ile kültür-sanat severler katıldı.

 • 92
  19.09.2019

  BERGAMA KÜLTÜR VE SANAT VAKFI 30.YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI.

  Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın kuruluşunun 30.yıldönümü nedeni ile düzenlenen ve geleneksel olarak Bergama’nın kültürüne ve sanatına hizmet etmiş kişilere verdiği kültür ve sanat ödül töreni 13 Eylül 2019 günü Berksoy Otel’de gerçekleşti. Geçmiş Dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Geçmiş Dönem Belediye Başkanı Yakup Kaşarcıoğlu, Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper , Geçmiş dönem Berksav Başkanları , Berksav üyeleri, Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği üyeleri ve davetlilerin katıldığı gecede BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Esen’in yaptığı açılış konuşmasında; BERKSAV’ın kurulduğu tarih 14 Eylül 1989’dan bu yana Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinden biran bile ayrılmaksızın sürdürdüğü kültür ve sanat etkinliklerini bundan sonra da şüphesiz hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Bergama Ticaret Odası, Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği ve 17 kurucu üye ile hayata geçirilen Bergama Kültür ve Sanat Vakfı ‘nın özellikle merhum Dr. Hasan Ergül ve eşi Meliha Ergül’ün mal varlıklarını Vakfa bağışlamasıyla ekonomik yönden güçlenerek bugünlere geldiğini belirterek Dr. Hasan Ergül ve eşini , ebediyete intikal eden Vakıf üyelerimizi rahmetle ve şükranla andı.

 • 91
  12.10.2018

  2018 YILI SANAT ÖDÜLÜ

  2018 yılı Sanat ödülü ise 1960 yıllarında Halk Evi ve Halk Eğitim Merkezi’nde müzik çalışmalarına başlayan ,Bergama türkülerinin TRT tarafından kayda alınması ve Bergama Belediyesi ile Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği’nin ortak projesi “Bergama Türküleri “ cd.sinin hazırlanmasında görev alan Bergama’nın yerel Türk Halk Müziği Sanatçısı Hayri Karayanık’a ödülü Belediye başkanı Mehmet Gönenç tarafından takdim edildi. Ödülünü aldıktan sonra çok duygulanan HAYRİ KARAYANIK , söz ve müziği kendisine ait türkülerini seslendirerek konuklara da duygu yüklü anlar yaşattı. Türkülerinin Bergamalılar tarafından çalınıp söylenmesi için türkülerinin telifini Berksav’a bağışladığını söyledi.Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de yaptığı konuşmasında “ Hayri Ağbiye ödül takdim etmek benim için de büyük bir mutluluk .Böyle görkemli ve ayrıcalıklı bir kentte yaşamak hepimize büyük bir sorumluluk yüklüyor.Böyle görkemli bir geçmiçe bir mirasa sahip olmak onu korumayı geliştirmeyi ve bizden sonraki kuşaklara aktarma sorumluluğunu bizlere yüklüyor. O nedenle Berksav bu anlamda çok büyük bir işlevi de yerine getiriyor.” Dedi. Belediye başkanı Sn.Mehmet Gönenç Hayri Karayanık’ın özgeçmişinde müzik çalışmalarına halkevinde başladığını ifade ederek Halkevlerinin Cumhuriyetin çok önemli kurumları olduğunu ve burada yetişen halk kültürünün emekçilerinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, Hayri Karayanık’a ödül vermekten gurur duyduğunu ve ödüle karar veren Berksav Yönetimine teşekkür etti.

 • 90
  12.10.2018

  2018 YILI KÜLTÜR ÖDÜLÜ

  2018 yılı Berksav Kültür ödülü , Pergamon kazı ve araştırmalarında görev yapmış , Roma Döneminde Anadolu, Batı Anadolu’nun tarihsel coğrafyası ve Antik Tıp bulunan Pergamon Krallığı, kent tarihi ve Galenos ile ilgili araştırma ve yayın faaliyetleri devam eden Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Sayın Dr.Murat Tozan’a Bergama Ticaret Odası Başkanı Sn.Fikret Ürper tarafından takdim edildi. Ödülünü aldıktan sonra Sn.Murat Tozan yaptığı konuşmasında “Bergamalı olmak kelimelerle tarif edemeyeceğim bir duygu. Böylesine soylu ve köklü tarihi olan bir kentin şimdiki vatandaşları olmak bizim için büyük bir ayrıcalık diye düşünüyorum. Bergama Antik çağdan itibaren kültür ve sanat kenti oldu. Parşömen Bergama’da bulundu. Bütün dünya uygarlığına armağan edildi. Bunun dışında Bergama’da heykel okulu , seramik okulu ile tüm dünyaya önderlik eden ,kültür ve sanatta önde gelen dünyanın önemli antik kentlerinden biridir. Antik çağ dışında Bizans, Osmanlı döneminde de müstesna şahsiyetler ve eserler çıkardı. Bergamalı Galenos, Bergamalı Kadri, Osman Bayatlı’ya kadar aslında antik çağdan Cumhuriyet dönemine kadar kültür sanat ortamında yeşeren kişilerdir. Dolayısıyla Berksav ciddi bir geleneğin devamı olarak gördüm. İki bin yılı aşkın kültür ve sanat kentinin bu misyonunu devam ettiren, koruyan ,yürüten ve gelecek kuşaklara miras bırakan bir kurum olarak önemi tartışılmaz. Bergama Belleten gibi bir süreli yayını çıkaran, akademik yayınları desteklemesi, akademisyenleri teşvik etmesi ,kültür sanat ortamını yeşerten müstesna bir kurumdur. Dolayısıyla kültür geleneğini devam ettiren bir kurumdan ödül almak benim için çok büyük onur ve gurur.” Dedi.

 • 89
  12.10.2018

  BERGAMA KÜLTÜR VE SANAT VAKFI 29.YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI.

  Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın kuruluşunun 29.yıldönümü nedeni ile düzenlenen ve geleneksel olarak Bergama’nın kültürüne ve sanatına hizmet etmiş kişilere verdiği kültür ve sanat ödül töreni 22 Eylül 2018 günü Berksoy Otel’de gerçekleşti. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Belediye Başkan Yardımcıları Ümit Atlam, Ali Kahyaoğlu ,İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz ,Berksav üyeleri,Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği üyeleri ve davetlilerin katıldığı gecede BERKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Esen’in yaptığı açılış konuşmasında BERKSAV'ın kurulduğu günden bu yana , Mustafa Kemal Atatürk ve onun ilkeleri, inkılapları doğrultusunda faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Bu doğrultuda “kültür ve sanatın” araştırılmasına, incelenmesine , oluşturulmasına ,öğrenilmesine, korunmasına ,kitlelere yayılmasına yönelik her türlü girişimi amaç ve görev edindiğini ifade ederek, bu amaç ve görevlerimiz doğrultusunda çağı yakalayan, çağın gelişmelerine ayak uyduran, kültür ve sanatın evrensel ilklerine sadık kalarak faaliyetlerini sürdüren; fakat, aynı zamanda ,köklerine ve geleneğine de sahip çıkan bir kuruluş olarak yoluna devam edeceğini belirtti.